V roce 1501 žádá rada a rychtář města Banská Bystrica Vladislava II. o udělení nového městského privilegia. Teto žadosti bylo vyhověno později za vlády panovníka Ludovíta II. privilegiem ze 7.srpna 1524. Do udělení privilegia se s povolením městské rady vaří světlé pšeničné pivo. Prví zmíňka o balení piva do lahví pochází z roku 1516. Vaření piva v Banské Bystrici bylo velmí rozšířené v 17.století. V krátkém období vzniklo víc jak 80 pivovarů. Nebyli to však prumyslové pivovary v dnešní podobě. O rozvoji pivovarského cechu svědčí "Artikuly pivovarnických mistrů", vydané v 20 článcích roku 1636.
O prumyslové výrobě piva v Baňské Bystrici je možné mluvit až po rozpadu cechovnho systemu v druhé polovině 19.století.
Podle archivních dokumentů byl v roce 1871 vybudovaný nový městský pivovar na dnešním Moyzesovem naměstí. Zvlaštností tohoto pivovaru bylo, že části pivovaru nebyly na jednom místě. Součásti pivovaru byly i 3 jezera, ve kterých se v zimě dodělával led. Zařízení bylo zastaralé a všechny práce se dělaly ručně. Ročně se vyrobilo okolo 5 000 hl piva.
Na tradicích piva "Zlatopramen" se postavil nový moderní pivovar v Radvani - Kralové a dostal jméno Urpín. zakladní kámen byl položen v roce 1968 a po 3 letech vystavby byl uveden do provozu nový zavod s kapacitou 350 000 hl ročně.
Novodobá historie pivovaru se spojuje s celkoou obnovou společnosti a uvedením nové značky piva Urpiner na trh. Nazev Urpiner je odvozený od vrchu Urpín, který představuje přírodní dominantu Banské Bystrice a davá nezaměnitelný charakter celému regionu.
zdroj: urpinbb.sk
|